Zajęcia wokalne

Podczas lekcji śpiewu uczestnicy otrzymują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie prawidłowej emisji głosu. Uczeń wraz z nauczycielem w swobodnej atmosferze wyznaczają kierunek muzyczny, w którym będą podążać - po dobraniu właściwego repertuaru rozpoczną pracę nad frazowaniem, rozwojem wyobraźni muzycznej i interpretacją. 

Koncentracja na indywidualnych potrzebach oraz predyspozycjach, sprawia że uczestnicy dużo szybciej odkrywają swój „naturalny głos”, a odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń pozwala go wzmocnić i uelastycznić. Celem zajęć jest także praca nad oddechem, poszerzenie skali głosu oraz wyrównanie rejestrów. Zajęcia ze śpiewu prowadzone są w systemie indywidualnym- naukę można rozpocząć niezależnie od doświadczenia czy poziomu.

 

Zajęcia prowadzą:

 

MARTA PAPROCKA - doktor sztuk muzycznych, śpiewaczka, instruktor wokalny, wykładowczyni oraz autorka artykułów. W 2013 roku ukończyła kierunek śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W roku 2019 uzyskała tytuł doktora, nadany przez Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku. Pracę pisała pod kierunkiem dr hab. Ewy Marciniec. W roku 2014 otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie pieśni francuskiej na konkursie „Złote Głosy” w Warszawie. Jako solistka występowała na deskach Teatru Muzycznego w Lublinie. Podczas licznych współprac z teatrami na terenie Polski wcielała się m.in. w rolę Daisy Darlington w „Balu w Savoy’u” P. Abrahama, Księcia Orlowsky’ego w „Zemście nietoperza” J. Straussa czy Kupidyna w „Orfeuszu w Piekle” J. Offenbacha. Interpretowała piosenkę aktorską oraz przeboje 20-lecia międzywojennego. Podczas udziału w różnorodnych festiwalach wykonywała głównie pieśni sakralne na głos i organy. Śpiewała muzykę współczesną (w tym utwory młodych kompozytorów łódzkich) m.in. na sesjach „Musica Moderna” w Akademii Muzycznej w Łodzi czy „Muzyce Przestrzennej” w Filharmonii Łódzkiej. Wykonywała także utwory współczesnych kompozytorów rosyjskich. Pracowała nad interpretacją dzieł będącymi połączeniem jazzu i muzyki klasycznej - jej głos można usłyszeć na płytach promujących kompozycje pianistki jazzowej, Karoliny Kowalczewskiej. Swoimi występami uświetniała liczne wystawy malarstwa oraz prezentacje dzieł wybitnych plastyków (m.in. Iwana Kulika, Wojciecha Siudmaka, Henryka Płóciennika). Koncertowała na Litwie i Słowacji. Jej artykuły naukowe publikowane były m.in. w „Notesie Muzycznym”, „Art2” czy „Musica Sacra”. Od 2015 roku jest również autorką artykułów omówieniowych do cyklu transmisji z The Metropolitan Opera w Filharmonii Łódzkiej. Referuje podczas sesji naukowych (na żywo oraz online). Jej uczniowie są laureatami konkursów w Polsce i na Ukrainie (rozrywka, musical, jazz). Wykłada w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej oraz pracuje jako trener wokalny w wielu placówkach na terenie województwa łódzkiego. 

 

ANGELIKA GAJ-KABAŁA - wokalistka, pedagog tańca, kompozytor i marketingowiec. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi na dwóch specjalnościach: Choreografia i techniki tańca oraz Musical, a także Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie na wydziałach: Piosenki estradowej i Fortepianu Jazzowego. W dziedzinie tańca specjalizuje się głównie w stylach jazzowych, wzbogacając swój warsztat o technikę tańca klasycznego i współczesnego. Wraz z zespołami Art Dance Complex zdobyła między innymi III miejsce na Mistrzostwach Polski IDO oraz VII na Mistrzostwach Świata w tańcu jazzowym w kategorii: formacje. Współpracowała z takimi zespołami jak JazzInŁódź czy Connecting Arts and Dance Theater w Łodzi. Jako pedagog tańca i trener wokalny działa nieprzerwanie od 10 lat. Współpracowała między innymi z Niepubliczną Szkołą Baletową w Łodzi czy Teatralną Akademią Musicalu przy Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Na scenie realizuje się zarówno jako wokalistka jazzowa, jak i aktorka musicalowa. Od kilku lat występuje w projekcie “Dirty Dancing Po Latach” - taneczno-muzycznym widowisku, gdzie wciela się w postać Lisy Houseman. Występowała podczas XXV Gali Oskarów Jazzowych Jazz Melomani w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz wielu widowiskach musicalowych, współpracując między innymi z Tomaszem Filipiakiem czy Tomaszem Janczakiem. Przez lata była także związana z Teatrem V6 w Łodzi, dla którego skomponowała muzykę do dwóch spektakli: “Ostatni Płatek Śniegu” oraz “Aquarius”.

 

KAROLINA KIJAK - studentka Wydziału Sztuk Scenicznych, ze specjalnością musicalową, na Akademii Muzycznej w Łodzi. Cały czas się rozwija i uczy m.in. w klasie śpiewu Marcina Jajkiewicza. Pierwsze teatralne kroki stawiała w Studiu Teatru Muzyki i Tańca w Krakowie, z którego pochodzi. Tam również od dziecka występowała na deskach różnych teatrów - Teatru Słowackiego, Teatru Groteska czy Piwnicy pod Baranami. W 2015 r. była członkinią kabaretowej grupy 13. To wielokrotna laureatka konkursów wokalnych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie International Youth Music Competitions w Atlanci, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym “The Golden Voice”, a także I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie VIII Odin International Music Competition organizowanym przez European Academic Artist Association. W 2021 R. występowała na Międzynarodowej Konferencji “International Summit 2021 – Staying Human in the Digital Era” oraz “TEDxKIDS”. Uwielbia pracę na planach filmowych, miała okazję wystąpić w kilku produkcjach telewizyjnych oraz etiudach Krakowskiej Szkoły Filmowej.